image

O mně

Jsem autor. Píšu texty, knihy, programy a navrhuju elektronická zařízení.

Programy píšu od roku 1985, texty jsem začal psát ještě dřív. Celou svou profesní dráhu jsem se tedy věnoval hlavně těmto dvěma oborům, s částečným přesahem i do dalších oblastí, jako je mikroelektronika. Všechny tyto tři oblasti jsou i mými koníčky.

Napsal jsem tři populárně-naučné knihy o mikroelektronice a „domácím kutění“. První kniha získala druhé místo v anketě Cena bastlířů. Za svou popularizační činnost v oblasti elektroniky a Internetu věcí jsem byl nominován na cenu Křišťálová lupa.

Prošel jsem mnoho pracovních pozic, včetně práce na volné noze nebo podnikání. Zastával jsem pozici vývojáře, teamleadera, redaktora i vedoucího editora, copywritera i popularizátora. Přednášel jsem na VŠ, pořádal kurzy vystupoval na konferencích...

V současnosti pracuju ve vydavatelství CMI News, s.r.o., kde mám na starosti rozvoj webu info.cz. Mým hlavním úkolem je zavádět placený obsah, vymýšlet a vyvíjet nové obsahové formáty a vůbec se snažit o to, aby info bylo a zůstalo moderním názorovým webem, kde čtenáři najdou kvalitní obsah a poctivou žurnalistiku.

Můj současný profesní zájem se tak či onak motá okolo stěžejního tématu, a tím je placený online obsah.

  • Jméno : Martin Malý
  • E-mail : maly@maly.cz
  • Narozen : 20. března 1973

Projekty aktivní i minulé

Moje soukromé projekty, na kterých pracuji, nebo na kterých jsem pracoval.

01.

ASM80.com

2013 — ?

Projekt ASM80.com kombinuje moje dva koníčky do jednoho. Jedná se o online vývojové prostředí, napsané kompletně v JavaScriptu. Součástí prostředí je kromě editoru a překladače jazyka Assembler i několik emulátorů osmibitových procesorů.

ASM80.com dokáže překládat programy pro procesory Intel 8080 a 8008, MOS 6502, Zilog Z80, Motorola 6800 a 6809, WDC 65C816, CDP 1802 a další...

Celé prostředí běží plně v prohlížeči, není nutné nic instalovat.

ASM80

Napsal jsem tři kniky, které vyšly v Edici CZ.NIC.

První kniha, Hradla, volty, jednočipy, představuje úvod do mikroelektroniky a číslicové techniky. Provádím čtenáře od naprostých základů (napětí, proud, odpor, Ohmův zákon) přes základní elektronické součástky a řadu číslicových obvodů TTL (74xx) až po specializované součástky, jako jsou čidla, polovodičové paměti a jednočipové počítače.

V druhé knize Porty, bajty, osmibity vysvětluju na příkladu tří podrobně popsaných konstrukcí základní principy fungování osmibitových počítačů, jejich praktický návrh a zapojování. Konstrukce OMEN používají legendární osmibitové procesory Intel 8085, MOS 65C02 a Motorola 6809. Kniha popisuje nejen jejich zapojení, ale věnuje se i jejich programování ve strojovém kódu (assembleru).

V roce 2020 vyšla třetí kniha Data, čipy, procesory, která se věnuje základům jazyka VHDL pro návrh vlastních elektronických součástek (FPGA) a jeho praktickému použití.

Omen

02.

Knihy

2018 — ?
image

03.

OMEN

2018 — ?

Pro své knihy jsem připravil několik konstrukcí osmibitových počítačů. Tyto konstrukce jsem nazval OMEN - Osmibitové Mikropočítače pro Elektronické Nadšence.

Jedná se o velmi jednoduché konstrukce, obsahující většinou jen procesor, paměť a sériový a paralelní port. Přesto s těmito počítači lze pracovat a funkčně jsou na úrovni osmibitových strojů z počátku 80. let. Výhodou je, že jde o otevřené konstrukce s volnou licencí, takže je lze libovolně upravovat.

04.

Retročip

2013 — ?

Web Retročip je můj blog, věnovaný starým součástkám, starým počítačům a vůbec staré elektronice. Ale protože nejsem v těchto věcech fundamentalista, nebráním se ani moderním emulátorům nebo moderním součástkám.

image

Pro Hospodářské noviny jsem několik let psal sloupky. Po přestávce jsem se k psaní pro HN vrátil a publikoval jsem glosy v různých rubrikách. Nyní mé články najdete hlavně na webu INFO.cz.

image

05.

Sloupky a články

2017 — ?
bloguje.cz

Bloguje.cz poskytoval uživatelům od roku 2003 služby standardního redakčního systému (CMS). Blogger si mohl zvolit čas a datum publikování příspěvku, zařazení do rubriky, komentáře, hodnocení článků, ankety, trackback, možnost generování deníčku na jiný server než bloguje.cz, omezení přístupu pro vybrané čtenáře, vkládání obrázků a podobně. Některé vlastnosti byly na Bloguje.cz unikátní nebo s nimi server přišel jako jeden z prvních.

Zdroj: Wikipedie

V roce 2004 prodáno. Dál jsem se staral o rozvoj až do roku 2008. V roce 2012 rozhodl provozovatel o ukončení provozu tohoto serveru.

01.

Bloguje.cz

2003 — 2008

02.

Menší webové služby

2009 — 2018
image

Po odchodu z Bloguje jsem napsal několik menších webových služeb.

Některé služby, jako zkracovač adres Jdem.cz nebo Clipboard.cz převzali jiní provozovatelé.

Postupem času jsem psal několik blogů. Začínal jsem s blogem, který neměl ani jméno, byly to prostě jen osobní stránky. V roce 2002 začala éra Převážně neškodného... - kolaborativního blogu, jednoho z prvních v české republice. Redakční systém PN posloužil jako základ pro službu Bloguje.cz.

Po konci PN jsem začal psát nový blog, nazvaný Misantropův zápisník, který jsem ukončil po cca patnácti letech v roce 2019.

Experimentoval jsem například s každodenním psaním na blogu Kuřecí Con Carne.

V současnosti píšu pravidelné denní glosy na svém blogu Den 1.

03.

Osobní weblogy

2001 — 2019
image
bloguje.cz

Pro nejrůznější média jsem psal články, většinou jako autorské, ale v několika případech i jako ghostwriter / copywriter pro agenturu. S publikováním jsem začal na Digiwebu, psal jsem články pro Root a Lupu v době, kdy jsem pracoval v Internet Infu, a po odchodu jsem dva roky psal pro Lupu sloupek Senzory Martina Malého o internetu věcí.

04.

Publikování

2007 — 2017

05.

Zdroják.cz

2009 — 2013
zdrojak

Přes tři roky jsem vedl programátorský magazín Zdroják.cz, tehdy jako součást magazínu Root.cz, vydávaného Internet Infem. Pracoval jsem jako šéfredaktor, editor i autor glos a článků o webových technologiích.

Mám takový hrozný zvyk: jakmile se něčemu věnuju, tak o tom píšu. Tak vznikly blogy Iotta (o internetu věcí) nebo Old Player (o tom, jak člověk po čtyřicítce hraje počítačové hry).

Některé blogy stále žijí, jiné jsem už zavřel, buď proto, že pozbyly smysl, nebo proto, že se staly součástí jiného projektu. To je případ webů FPGA.cz a VHDL.cz - oba weby se staly součástí třetí knihy.

06.

Oborové blogy

2008 — 2018
image
bloguje.cz

Ačkoli jsem se vždy bál vystupování před lidmi, souhlasil jsem s přáním organizátora prvního WebExpa a vystoupil jsem s přednáškou. Bylo to strašné. Trému jsem ale rychle překonal, díky tomu, že jsem dva roky učil předmět Moderní webové technologie na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity.

Od té doby občas přednáším na konferencích, BarCampech nebo na kurzech (Arduino pro učitele).

07.

Přednášky a výuka

2008 — 2019

08.

EduShield

2017 — 2019
EduShield

Se Štěpánem Bechynským jsme spustili kurz základů práce s Arduinem, ale ukázalo se, že nám chybí vhodný výukový kit. Proto jsme navrhli a ve spolupráci se sdružením CZ.NIC i vyrobili výukový shield EduShield, který obsahuje sadu periferií, navrženou tak, aby bylo možné ukázat několik zajímavých zapojení a pokrýt tak širokou škálu oblastí, s nimiž se při práci s Arduinem setkáte, od práce se senzory až po přerušení a pokročilou komunikaci.

Kniha ve videu

Díky shodě náhod jsem natočil malou upoutávku na svou druhou knihu. Nakonec nikde nevyšla a co vím, tak nebyla ani použita.
Klip režíroval Benjamin Tuček

Řekli jiní...

... a mě to fakt těší!

Kontakt

Pište mi. Nevolejte. Mail je ideální, můžete použít i Messenger nebo přímé zprávy na Twitteru. A nezapomeňte, že posílat nevyžádané obchodní sdělení se nesmí!

  • E-MAIL
    maly@maly.cz